Poznáte to, pri pivku, v zime alebo po lete o to každý o tom hovorí a kuje veľké plány, ako sa konečne dostane na splav Hrona. Reality však býva iná, čím bližšie je letná sezóna, tým viacej dôvody prečo neisť vyskakuje. Zrazu je k dispozície nespočetné množstvo výhovoriek a dôvody prečo to odložiť.

Ale buďte silný, nepodľahnite. Splav Hrona nie je nič strašné.

Termín:
V prvom rade sa dohodnite na fixnom termíne. Ideálne na toto sú Facebookové skupiny, kde s i vytvoríte anketu s možnými dátumami. Ako náhle sa zhodnete na termíny, odporúčam preveriť dostupnosť vo vybranej požičovni. Na Hrone je požičovní viacej. Pokiaľ by ste chceli ísť cez vodácku požičovňu Hastrman, stačí sa ozvať mailom na info@hastrman.sk alebo na telefónom čísle 0940108844. Najjednoduchšia cesta je vyplniť on-line formulár: https://www.hastrman.sk/pozicovna/rezervacia/

Trasa:
Ako náhle sa dohodneme na termíne, poradíme vám vybrať tú ideálnu trasu, podľa počtu dní a štýlu splavu, Niektoré partie chcú byť na Hrone celý deň, iní zase preferujú kratšie splavy Hrona, dvoj alebo trojhodinové. Väčšinou štartujeme z Nemeckej, ale samozrejme vám poradíme úsek ako si želáte. Jednotlivý popis trasy aj s časmi nájdete aj tu: https://www.hastrman.sk/splav-hrona/trasy-splavu-hrona/

Lode:
Nasleduje voľba lodí. Pokiaľ ste neistí, poradíme vám. Spravidla pre prvosplavovačov odporúčame bezpečné rafty. V rafte môžete íšt od troch po deväť osôb. Rafty sú ideálne pre rodiny s deťmi a taktiež aj ako party boat.

Potvrdenie rezervácie a cena:
Na základe tohto vám pripravíme cenovú ponuku. Všetky požičovne vyžadujú minimálne zaplatenie zálohy 50% z ceny spalvu, aby mali istotu že naozaj prídete. Tu vám silno odporúčam, aby ste si následne vyzbierali od všetkých účastníkov splavu takisto zálohu. Možno si hovoríte že načo, veď každý kto sa sľúbil príde, ale verte mi, nie je to tak. Tento problém riešime pravidelne. Organizátor pár dni pred splavom zistí, že mu polovica posádky zázračne ochorie alebo majú nečakanú rodinnú udalosť. Ako náhle v tom majú však zálohu, prekonajú sa.

Pár dni pred splavom od nás dostanete konkrétne info, kedy a kde sa stretneme plus užitočné info o splave Hrona: trasa, bezpečnostné pokyny a odporúčanú výstroj na splav.

Realizácia:
V dohodnutý čas sa stretneme na štarte splavu. Tu na vás bude čakať nachystaná výstroj. Rozdáme vám výzbroj, podpíšeme zmluvu o prenájme a v prípade potreby vyplatíte zvyšok ceny splavu.
Následne od nás všetci dostanete potrebné inštrukcie, ako sa správať v rafte, technika pádlovania, kormidlovaniam nástup, výstup na breh. Samozrejme aj info ohľadom bezpečnosti a záchrany v prípade potreby. Takisto vám presne popíšeme trasu splavu a jednotlivé náročnejšie miesta a ako ich správne splaviť.

Po tomto všetkom vám spravíme spoločnú fotku a môžete sa smelo vydať na to. Na brehu vám ešte pomôžeme s čím treba a porobíme pár momentiek z nástupu. To sú vždy pekné momentky.

A teraz už začína vaša dovolenka. Väčšinou na vode nie ste sami, takže ak ste si nie istý kade sa plaviť, alebo kde je hlavný prúd, stačí sa inšpirovať inými. Takisto keď vidíte zhluk raftov pri brehov, signalizuje to možnú krčmu alebo kemp. Netreba zaváhať.

Ak by počas splavu vznikol akýkoľvek problém, kedykoľvek nám môžete zavolať a poradíme čo a ako.

Po skončení splavu vás buď už budeme čakať na v cieli, alebo ak prídete pred nami, stačí prezvoniť a za chvíľku sme pri vás. V cieli je vhodné umiestniť lode tak, aby nezavadzali ostatným posádkam. Tiež je dobré dať si pozor na osobné veci.

Ako náhle sa stretneme v cieli, preberieme od vás materiál a pokiaľ všetko sedí, rozlúčime sa a vy už nemusíte na nič čakať. My si to pekne pobalíme. Ak potrebujete dopravu na štart splavu, nie je problém, vyvezieme vás mikrobusom.

Long story short:
Nahláste nám termín a počet osôb, o všetko ostatné sa postaráme. Pripravíme vám vhodné lode podľa počtu vodákov, ideálnu trasu a optimálny čas. Na základe tohto vám spravíme cenovú ponuku. Ak vám bude vyhovovať, termín vám rezervujeme a je to.

Tak verím že vás týchto pár info nakoplo do organizácii splavu a vidíme sa v lete na Hrone!

 

 

Ak sa aspoň okrajovo zaujímate o splavovanie Slovenských riek, určte máte v merku aj rieku Belá.
Je to prakticky jediná rieka u nás ktorá sa dá považovať za vhodnú pre rafting.
Kajakári tento problém nemajú, tí sa pichnú do akéhokoľvek rozvodneného potoka, avšak pre rafťákov je to trošku horšie.
Samozrejme okrem Belej sa na parádu raftuje aj na umelom kanály v Liptovskom Mikuláši alebo v Bratislave v Čunove, avšak to sú man-made kanály.

Rieka Belá je spravidla zjazdná len na jar a aj to musia byť priaznivé podmienky. Štatisticky sa dá splavovať koncom apríla, začiatkom mája.
Nám to za 13 rokov nevyšlo len raz.

Treba sledovať SHMU a vodočet. Podbanské minimálne 70 cm a max 110 cm. Za väčšej vody idete do značného rizika.

Ako správne čítate medzi riadkami, štart splavu je v Podbanskom. Sú to potraviny, pani vám spraví aj kávu alebo drink.
S parkovaním takisto nie je problém, je tu veľký flek pre autá a aj rafty a výstroj.

Z vyššia je splav pre rafty zakázaný, spustiť sa môžete na kajaku alebo nafučke pre dvoch.

Cieľ splavu si môžete zvoliť na troch miestach:

  1. Kokavský most, cca  50 min.
    Končí sa veľkou perejov na pravej strane pred mostom. Za vyššej vody je parkovanie celkom obtiažne, myslite na to a hneď po skoku sa ťahajte na pravo.
  2. Vavrišovo, cca 85 min.
    tu sa končí väčšinou vtedy, keď ste ubytovaní v kempe. Je to ideálne miesto, nakoľko sa priamo z vody dostanete peši až do kempu. Je to síce trošku na dlhšie keď si nesiete aj výbavu, ale nič čo by sa nedalo prežiť. Tento úsek je trošku viac technický, treba viacej manévrovať medzi zákrutami.
  3. Liptovský Hrádok, cca 130 min.
    Tu sa končí hneď pod mostom za posledný jezom. Je to celkom zaujímavé, už pred mostom sa držte viacej vľavo a snažte sa trafiť do jezu. Ak ho netrafíte, preskáčete to cez kamene. Za väčšej vody v pohode, za menšej sa tam môžete zaseknúť. A rafty trpia.

Splav Belej je relatívne náročný na techniku. Nie sú tu síce žiadne veľké pereje alebo skoky, ale je tu množstvo ostrých zákrut, popadaných stromov a slepých ramien s vrbičkami, na ktoré treba dávať pozor.

Pár pravidiel čo MUSÍTE vykonať:

  1. Pred prvým splavom si vždy zistite aktuálnu situácia od miestnych alebo posádok čo šli pred vami.
    Najväčšie nebezpečie sú čerstvo spadnuté stromy alebo stromy ktoré sú cez celú rieku.
    Zistite si info od viacerých, z našej skúsenosti vieme, že každý to vidí inak a aj iný počet padnutých stromov. Žiaľ mnoho rekreantov si stále ľúbi vypiť aj na takomto splave.
  2. Výbava: neoprén, plávacia vesta a prilba sú naozaj potrebné. V každom rafte by mala byť aspoň jedna hádzačka, náhradé pádlo, lekárnička a mobil.
  3. Splavnosť: Na Podbanskom treba mať minimálne 70 cm výšku, max výška pre rekreačný splav je 110cm. Pokiaľ idete popri rieke a počujte ako sa po dne gúľajú kamene, nechoďte na vodu!
    Z nižšej vody raft len ťaháte za sebou, takže je to taká hydroturistika.

Ubytovanie:

My sme vždy ubytovaní v autokempe Vavrišovo, rokmi overené, majitelia sú naozaj ústretoví a zvládnu aj divoké vodácke partie, za čo im patrí náš obdiv.
Ale v rámci Vavrišova a Liptovského Hrádku máte veľa možností na ubytovanie. Všetko je na bookingu J

Pokiaľ idete na splav Belej na vlastnú päsť, určite si dajte do raftu aspoň jedného skúseného vodáka, ktorý už niečo také robil.
Môžete ísť aj cez vodácke firmy, ktoré robia komerčný rafting, ale to je pre mnohých už príliš „komerčné“.

Ak by ste potrebovail inštruktora alebo výstroj, ozvite sa nám na info@hastrman.sk a niečo vymyslíme.

Tak držím palce a hlavne bezpečne a zážitkovo!

Tak čo sa vlastne stalo? Po ročnej odmlke sa počasie znovu raz unormalnilo, ludia si uvedomili vážnosť situácie a po miernom zmätku sme si vybrali aj záväzný termín tejto populárnej akcie. Pre upresnenie, na Belú sa chodí už od 2006, kedy sme sa na túto riečku vybrali po prvýkrát. Na historickom prvosplave sme sa zúčastnili až štyria, s toho sme po piatich minútach zlomili sme jedno pádlo takže v podstate sme mali len tri, štyroch „vodákov“ a absolútne žiadnu šajnu kde sme, kam máme ísť a a ako sme sa tam dostali. Ale o tom v inom príspevku.

Bolo pekné letné popoludnie, a šance, že by mohlo spŕchnuť sa javili ako takmer nulové. Teda aspoň na prvý pohľad. A ako naschvál sme mali v Slovenskej Ľupči dve lode, ktoré bolo treba splaviť dolu po Hrone do Banskej Bystrici. Tak sme sa rozhodli spojiť príjemné s užitočným. Príves s loďami sme nechali v neďalekom autoservise pri Hrone.

Keď ma jeden môj dobrý priateľ zavolal uprostred leta na rafting do Albánska, neváhala som ani sekundu. Pripadal mi to adekvátne adrenalínový výlet bez toho, aby si precestoval pol zemegule.“Bezpečnostné receptory“ sebazáchovy zablikali hlavne pri poznámke, že pravdepodobne pôjde o pánsku jazdu, lebo zatiaľ sa ženské osadenstvo záväzne nevyjadrilo k pripravovanej ceste okrem mňa. Napriek tomu som to riskla.