Splav Hrona

Naša požičovňa organizuje splavy Hrona už niekoľko rokov, preto by sme vám radi odpovedali na zopár FAQ. Čo očakávať? Načo sa tešiť? Ako sa vyzbrojiť?

Hron je nenáročná rekreačná rieka pretekajúca stredným Slovenskom (pramení pod Kráľovou hoľou, preteká cez Brezno, Banskú Bystricu, Zvolen, Novú Baňu, Tlmače a vlieva sa do Dunaja – viac info v tomto článku).

Kedy a kde začať so splavom Hronu, kde prespať a ako dlho to trvá?

Na hornom toku sú kempy rozmiestnené v cca 3-4 hodinových intervaloch, preto sa nemusíte ponáhľať ani báť, že vás zastihne noc na "území ničoho". V každom kempe vám tiež ochotne poradia, ako ďaleko je to do toho ďalšieho a podľa toho sa rozhodnete, kedy vyraziť.
Ubytovanie v kempoch nemusíte vo vačšine prípadov vopred objednávať, stačí pristáť, zaplatiť, rozložiť stan a ste ubytovaní. Cena ubytovania sa pohybuje okolo 3 Eur za stan.
Splavy Hronu sa zvyčajne začínajú v kempe v Nemeckej alebo v kempe na Mlynčoku. Najpopulárnejšie sú jedno a dvoj-dňové splavy a bežné trasy sú:

Dve možnosti

Hron sa zvyčajne splavuje od obce Nemecká. Ak je dosť vody, je možné splavovať už z Brezna.
Horný úsek (cca po Žarnovicu) je určite zaujímavejší ako spodný. Rieka je v týchto miestach "živšia", preteká krásnym Horehroním a na brehoch nájdete kvalitné zázemie pre vodákov (kempy, kotviská, reštaurácie, krčmičky). Určite však nečakajte adrenalínový splav divokej rieky, skôr rýchlejší tok, občas natrafíte na perej, občas je nutné lode preniesť a vo Vlkanovej si užijete krátky úsek z väčšími perejami.
Spodný úsek (odkiaľ - kam) je pomalý, na návštevníkov striehne minimum perejí. Od Hronského Beňadiku vyplávate z kopcov na nížinu. Na rafte je tento úsek doslova utrpením, avšak na "kánojkách" to môže byť veľmi príjemný a pohodový splav.

Kanoe alebo raft?

Raft je na Hrone viacmenej nepotopiteľný a pohodlný, preto ho odporúčame začiatočníkom alebo rodinám s deťmi. Je však pomalší a musíte si dávať pozor na ostré predmety vo vode. Vo výbave máme 6 alebo 7 miestne rafty – viac info o našich lodiach.
Plastové kanoe je vratkejšie, ale oveľa rýchlejšie ako raft. Vo výbave máme 2 alebo 3 miestne plastové lode – viac info tu.

Čo so sebou?

Z minima nevyhnutných vecí odporúčame nechať doma polovicu:) Na lodi je totiž obmedzený priestor – k dispozícii budete mať 1 plastový sud s objemom 50L (preto zabudnite na troje párov topánok alebo dáždnik).

Nezabudnite na:

  • Pevné topánky do vody – ideálne sú sandále (šľapky zvyknú odplávať pri prvom výstupe z lode alebo prevrátení sa)
  • Opaľovací krém
  • Nepremokavé vrecko na doklady, foťák, lieky a podobne – sud je síce vodotesný, ale môže sa stať, že ho poriadne nedotiahnete alebo vám peňaženka vypadne pri vyberaní zo sudu
  • Náhradné a teplé oblečenie – aspoň 2 tričká, kraťasy a na večer teplú bundu a dlhé nohavice (samozrejme, všetko závisí od počasia)

Čo nepotrebujete

  • mapu hrona – pretože "rieka zablúdiť nedovolí"

Bezpečnosť na vode, alebo splav Hrona bez nehody

O bezpečnosti na vode máme napísaný tento článok.