Často kladené otázky

 • Koľko ludí môže byť na rafte?
  Rafty sú 4 - 10 miestne. Minimálny počet platiacich osôb pri jednodňovom splave sú 4 osoby. Pri inom prenájme nieje počet obmedzený - skúsený vodák raft ukormidluje aj sám, avšak to už stráca pointu mať požičaný raft. Samozrejme každý dostane plávaciu vestu, pádlo, barel na veci, mapu a potrebnú inštruktáž.

 • Je splav Hrona nebezpečný? Aká je vôbec náročnosť?
  Hron je celkovo nenáročná rieka. Na hornom toku je jedna nesplavná hať (elektráreň) v Šalkovej ale tá je dobre označená a je pred ňou dostatočne dlhý úsek kľudnej vody aby ste mohli bezpečne pristáť a preniesť - prenáša sa po ľavej strane. Za Slovenskou Ľupčov sa nachádza splavná hať (pokiaľ je dosť vody).

 • Môžem zobrať do raftu aj deti?
  Áno, deti nie sú problém. Ako sme spomínali vyššie Hron je bezpečný a raft tiež. Deti odporúčame posadiť do stredu raftu aby nevypadli a mali ste ich pod dozorom a tiež im obliecť vesty. Treba dať tiež pozor na pádla pretože deťom pádlo skôr vypadne z ruky ako dospelému.

 • Pôjde s nami na raft aj inštruktor?
  Hron je bezpečná, turistická rieka a preto neposkytujeme inštruktora. Pred splavom vám povieme všetky základné informácie ako sa s raftom narába a tiež necháme leták so základnými údajmi ako o rieke tak aj rafte. V prípade záuju však nieje problém zabezpečiť kvalifikovaného inštruktora.

 • Koľko trvá splav?
  Horná najbežnejšie splavovaná trasa z Nemeckej do Banskej Bystrice: je to splav na celý deň, ale hrozne závisí od toho kde sa ako dlho zastavíte. Nemecká – kemp Mlynčok v Slovenskej Ľupči 3-4hodiny, Mlynčok – Banská Bystrica 2-3hodiny. Väčšinou sa začnína okolo 9-10tej hodiny ráno a končí sa okolo 16 - 17tej.
 • Trasa štandardná pri jednodňovom splave:
  Brusna (Nemecká) – Banská Bystrica (v prípade potreby viete skončiť/začať aj skorej)
  Dĺžka: 25 riečnych kilometrov, čas cca 6 -8 hod.

 • Kedy treba raft rezervovať?
  Nemáme pevne stanovený počet dní dokedy treba loď rezervovať. Platí pravidlo „kto prv príde ten prv mele“ takže odporúčam rezervovať čo najskôr.

 • Ako je to s dopravou raftu?
  Pri produkte jednodenný splav máte dopravu osôb a výstroje zahrnutú v cene. Doprava je zabezpečená mikrobusom. Autá si môžete odparkovať v cieli splavu na Uhlisku s kadiaľ Vás vyvezieme na štart splavu alebo po dohode po Vás prídeme kde treba. 
  Pri viacdňovom splave alebo pri pri požičaním len výstroje bez dopravy postupujeme nasledovne:
  Raft vydávame v BB zbalený aby sa dal pohodlne preniesť. Odporúčame nabrať zbalený raft v Banskej Bystrici, hodiť ho do vlaku alebo auta nalodiť sa v Nemeckej (Mlynčoku) a splaviť to sa do ciela. Pokiaľ máte dve a viac aút, nechajte jedno auto v cieli a po splave sa tým autom vyvezú šoféri na štart a donesú ostatné autá. Pokiaľ by ste si chceli objednať odvoz nie je to problém. Opäť môže auto nechať v Banskej Bystrici a nechať sa vyviezť aj s posádkou na štart a po skončení splavu budete mať auto pripravené. Cenník odvozu je 0,5Eur/km a počíta sa cesta obojsmerne z Banskej Bystrice. Čiže napríklad BB – Nemecká je cca 20km a teda obojsmerne 40km a teda 20Euro. Odvoz je štandardne bez vodákov ale keďze máme 9 miestny miklrobus, tak pokiaľ sa dohodneme dopredu prídeme po vás autom a zoberieme aj celú posádku. Cena sa v tomto prípade nijak nenavyšuje. Auto má kapacitu 9 osôb.
 • Čo so sebou:
  Z minima nevyhnutných vecí odporúčame nechať doma polovicu. Na lodi je totiž obmedzený priestor
  – k dispozícii budete mať 1 plastový sud s objemom 50L (preto zabudnite na troje párov topánok
  alebo dáždnik).

 • Nezabudnite na:

  1. Pevné topánky do vody – ideálne sú sandále, staré tenisky (šľapky zvyknú odplávať pri prvom

  výstupe z lode alebo prevrátení sa)

  2. Noste čiapku a slnečné okuliare. Počítajte s ich možnou stratou, preto voľte lacnejšie modely.

  3. Opaľovací krém, repelent

  4. Nepremokavé vrecko na doklady, foťák, lieky a podobne – sud je síce vodotesný, ale môže sa stať,

  že ho poriadne nedotiahnete alebo vám peňaženka vypadne pri vyberaní zo sudu

  5. Náhradné a teplé oblečenie

  6. Dodržiavajte pitný režim
 • Čo robiť pri prevrátení:
  Dôležité je zachovať pokoj a rozvahu a držať pádlo a loď. Loď sa tak ľahko nestratí, ale s tým pádlom
  to môže byť horšie. Bez neho je totiž loď neovládateľná. V silno prúde sa
  nesnažte postaviť, radšej sa dajte na chrbát, upažte ruky a snažte sa dostať
  k brehu alebo do tíšiny. Nohy držte pred sebou a pérujte nimi prípadne nárazy
  na kamene a iné prekážky. V prípade možnosti sa držte lodi, dávajte však veľký
  pozor aby ste sa nedostali medzi loď a prekážku!

 • Nebezpečné miesta na Hrone:
  1. Hať v Šalkovej
  V Šalkovej sa po novom prenáša po ľavej strane. Je to tam dobre vyznačené tesne pred zlomom, len
  za väčšej vody sa pripravte na výstup zodpovedne a držte si rozostupy medzi jednotlivými loďami.
  2. Hať vo Zvolene

 • JEDNODENÝ SPLAV HRONA info:
  Jednodňová splav je najlepší spôsob ako zažiť perfektný zážitok na vode. Splavuje sa štandardne z Brusna ( v prípade záujmu z Nemeckej) do Banskej Bystrici, je to rovných 25 riečnych kilometrov. Dĺžka splavu závisí od zvoleného tempa a počtu zastávok. Čistý čas plavby je cca 6 hodín (rieka tečie zhruba 4 km za hodinu). Splavujete najkrajší úsek Hrona, pekné perejky, krásna príroda, miestami sa cítite ako v inom svete. Po ceste Vás čakajú príjemné miesta na občerstvenie.