Albánsko – posledná bašta divočiny v Európe

Keď ma jeden môj dobrý priateľ zavolal uprostred leta na rafting do Albánska, neváhala som ani sekundu. Pripadal mi to adekvátne adrenalínový výlet bez toho, aby si precestoval pol zemegule."Bezpečnostné receptory" sebazáchovy zablikali hlavne pri poznámke, že pravdepodobne pôjde o pánsku jazdu, lebo zatiaľ sa ženské osadenstvo záväzne nevyjadrilo k pripravovanej ceste okrem mňa. Napriek tomu som to riskla.

Toto je Mikuláš

Tento kanál patrí medzi jedne z najpopulárnejśích kanálov u nás. Na rozdiel od Čunova je omnoho dostupnejší aj pre rekreačných rafterov a kajakárov. Taktiež ceny sú celkom prijateľné. Kanál je ideálny pre trénovanie, zdokonalovanie sa a pod.

Nezaprší a nezaprší

Bolo pekné letné popoludnie, a šance, že by mohlo spŕchnuť sa javili ako takmer nulové. Teda aspoň na prvý pohľad. A ako naschvál sme mali v Slovenskej Ľupči dve lode, ktoré bolo treba splaviť dolu po Hrone do Banskej Bystrici. Tak sme sa rozhodli spojiť príjemné s užitočným. Príves s loďami sme nechali v neďalekom autoservise pri Hrone.

uvodna bela2012

Rafting Belá 2012

Tak čo sa vlastne stalo? Po ročnej odmlke sa počasie znovu raz unormalnilo, ludia si uvedomili vážnosť situácie a po miernom zmätku sme si vybrali aj záväzný termín tejto populárnej akcie. Pre upresnenie, na Belú sa chodí už od 2006, kedy sme sa na túto riečku vybrali po prvýkrát. Na historickom prvosplave sme sa zúčastnili až štyria, s toho sme po piatich minútach zlomili sme jedno pádlo takže v podstate sme mali len tri, štyroch "vodákov" a absolútne žiadnu šajnu kde sme, kam máme ísť a a ako sme sa tam dostali. Ale o tom v inom príspevku.

vecer thumbTentokrát sa nás nazbieralo celkom dosť, celkovo raftovalo 25 ludí znašej partie. Z BB sme vyrazili v piatok, nečakane neskôr ako bol plánovaný odchod. Niektorých cesta zmohla viac, niektorých menej a takému Kukovi nepomohol ani kinedril, priam naopak, po zapití Jameson mu spôsobil mikrospánok. Prvý zoznamovací večer však dopadol na výbornú (súdiac podla fotiek). A neuveriteľné sa stalo skutočnosťou prišiel aj P.K.Treba tiež vzdať hold Lenke, nielen za skvelé fotky ale že držala dych s cpt. Andrejom.

Ránno po piatku:

Postupne sa všetci prebúdzame, z istej chatky sa pravidelne dymí, ale to asi nevadí. Po mierne dlhých prestojoch sa dostávame k vode. Na vode je mega vela ludí (nás zvyknytých na Hron to aj trochu prekvapilo) ale to nevadí, aspoň nebude problém požičať si od niekoho pumpu.

nafukovanie thumbAle stala sa nečakaná vec, my sme mali všetky pumpy a dokonca aj funkčné! A aj dostatok pádiel, viest, rafty nefučali, slnko svieti, voda dobrá, proste ísť cez Hastrmana je špica!
Rafting bol klasicky dobrý, niektoré posádky mali aj Paliho ale aj napriek tomu to všetko klapalo. Poslednú jazdu sa jeden raftík cvakol, ale pri tom bol Pali takže to asi nikoho ani neprekvapilo. V sobotu sa splavovalo lubovolne, každému ako bolo po chuti. Večerom sme sa začali zbiehať v kempe, každý v inom stave, ale každý v štýle pesničky od Black Eyed peace: tonight is gonna be good night! (viete tá, čo furt dávajú v rádiu, v podstate coververzia "nebolo by od veci, dať si milión póldécí").

Sobotný večer bol taktiež úspešný, súdiac podľa stavu ráno a použitom župane. Ráno v nedelu sa partia Wild Water Maniacov rozhodla splavovať Bialku, čo milo prekvapilo. Zdravé jadro Hastrman teamu nepodcenilo večerný program, podalo výborný výsledok čo sa však odzrkadlilo na nedelnom raftingu (ten sa pre nízku účasť nekonal). To však nevadilo, lebo v zápatí dorazila parta od Zúz (Filipka a Tupanka). Títo boli premotivovaní až až a preto nakoniec absolvovali až jeden splav. Pre niektorých (konkrétne Zuzku T.) bol o to intízevnejší o čo viac krát vypadla z raftu. Konkrétne štyri krát. Tak ale na to že boli kapítaní bratia Kolárici tak to dopadlo výborne. Po tomto splave sme absolvovali ukážky kitsurfingu na vlnách Belej a nezjedenie kúpeného zemiaku v reštaurácii Kozí hrb, ktorú týmto neodporúčam, priam odsudzujem.

Celkovo to bola super akcia s perfektnými ludmi za čo si všetci srdečne ďakujeme. Jediné mínusko bola zavretá krčma a tým pádom nebolo ani Intera. To nás však neodradí a prídeme znova!

Zopár fotiek:

Celu cestu nas prevadzali morské panny. Jedna znich bola veľmi prítulná a preto sa nám ju podarilo zachytiť aj na fotografiách:

vecer thumb vecer thumb vecer thumb
Vodná panna vo svojom
prirodzenom prostredí
Vodná panna sa nám pokúša
vydriapať na raft
Vodná panna po úspešnom
zásahu pádlom
Naše modelky:
vecer thumb vecer thumb vecer thumb vecer thumb
Zahraničná nahotinka Nočný pacient Okrasy Malinka - k tomu neni čo viac.. :)

Náladovky od Lenky:

Púpava a tatry Kriváň za humnami Belá a s Kriváňom v pozadí Zátišie s Becherom
Cesta domov Riečka v kempe Rieka Belá Naě pádla