Základné informácie o Hrone

Rieka Hron je naša druhá najdlhšia a pre niektorých prvá najlepšia rieka na Slovensku. Dĺžka Hrona je 298 km a plocha povodia je 5454,56 km2. Na rieku Hron sa vzťahujú oficiálne stupne obtiažnosti. Tieto sa však nie vždy zhodujú s aktuálnou situáciou na Hrone, čo je zapríčinené výškou hladiny na jednotlivých úsekoch. Na niektorých úsekoch sa môže stupeň obtiažnosti zmeniť až o dva stupne. Skúsená posádka by s takouto situáciou nemala mať problém a pre ostatných máme plávacie vesty :) . Hron sa dá rozdeliť na viac častí, ale zvyčajne na tri.

Prvý úsek je od Červenej Skaly cez Brezno, Podbrezovú a Banskú Bystricu:

Tento úsek sa delí na tri podúseky. Celý tento úsek je vyhľadávaný skúsenejšími vodákmi (co však nebráni menej skúseným). Tento úsek niekedy pôsobí ako potok. Je na ňom množstvo ostrých zákrut, za ktorými sa môžu nachádzať padnuté stromy alebo nízke mostíky. Takisto Vás môžu prekvapiť aj nízke konáre. Preto treba vedieť obratne manévrovať s loďou. Práve tieto a mnohé ďalšie situácie priťahujú vodákov na tento úsek. Je však treba myslieť na to, že pre kvalitné splavovanie je potrebná vysoká hladina vody. To je najlepšie na jar pri topení snehov alebo pri dlhších dažďoch. Úsek z Brezna do Podbrezovej má charakter už trochu väcšej rieky. Taktiež sa tu nachádzajú dve situácie, pri ktorých je potrebné prenášanie. V Podbrezovej sa preplavíte upraveným korytom, čo nie je možno to pravé outdoor - ové, ale je to taktiež zaujímavé. Za Podbrezovou sa do Hrona napájajú riečky z okolitých vrchov, najmä Chopku a taktiež sa doň vlieva Čierny Hron. Vďaka tomuto Hron nadobúda na svojej sile a splavovanie je omnoho lepšie. V Lopeji na Vás čaká príjemne splavitelná hať. Pod touto haťou je však úsek, ktorý môže byť nesplaviteľný z dôvodu odvádzania vody do neďalekej MVE. Je to cca päť kilometrový úsek. Taktiež sa tu nachádzajú mnohé pereje, ktoré určite obohatia Vaše zážitky. Na niektorých miestach sa taktiež vyskytujú zvyšky starých mostov. Rieka je v tejto časti celkom prehľadná a bezproblémová, čo však závisí od konkrétnej posádky :). Takto Hron pokračuje cez Šalkovú až do Banskej Bystrici. Práve v Šalkovej sa nachádza nesplavitelná hať, ktorá si vyžiadala svoje obete. Na prvý pohľad nevyzerá nebezpečne. Zdanie však klame. Je to ovál, za ktorým je vybudovaná malá priehrada, práve „vďaka“ ktorej vás prúd nepustí von. Toto miesto sa prenáša. Niektorí vodáci aj napriek tomu túto hať splavujú, a to tak, že sa na jej hrane odrazia a viac menej ju preskocia - extrémisti.

Druhý úsek Banská Bystrica - Kozárovce:

Mnohí vodáci začínajú splav aj v Banskej Bystrici. Hneď na začiatku BB sa nachádza príjemná hať (Uhlisko), ktorá je bez väcších problémov splaviteľná po pravej strane. Nasledovne sa budete plaviť regulovaným korytom. Nieje to však nič nepríjemné. Ak sa veľmi neponáhlate, môžete sa pristaviť a pokochať sa týmto krásnym mestom. V prípade záujmu vám môžeme zabezpečiť odbornú prehliadku mestom. Je to len na vás. Po regulovanom koryte vhupnete do Hronu, ktorý je obklopený prírodou a zaujímavými perejami. Najzábavnejší je úsek vo Vlkanovej. Tento úsek sa vyznačuje mnohými perejami, aj keď je to v podstate jedna dlhá perej. Na tomto úseku vám prajeme príjemnú zábavu. Následne vplávate do Sliaču, kde sa môžete vylodiť a zabehnúť do neďalekej cukrárne, pri ktorej sa nachádzajú potraviny a .... čuduj sa svete aj krčma. V Sliači sa začína regulované koryto, ktoré trvá až po Zvolen. Práve vo Zvolene sa nachádza veľká hať, ktorú treba prenášať. Táto hať sa dala odvážnymi vodákmi splaviť do roku 1999. Teraz nám nezostáva nič iné ako prenášať po ľavej strane. Za Zvolenom sa do Hronu vlieva voda z koryta od nádrže. Nachádza sa tu stanovište kde si môžete nabrať medokýšu alebo sa vybrať na zrúcaninu najväčšieho hradu v Európe - Pustý hrad. V tomto úseku Hron pokračuje kľudnejším tempom v krásnom prostredí. Je tu stále mnoho perejí a zaujímavých situácií. Nachádza sa tu kemp v Hronskej Dúbrave. Ľahko ho nájdete, je to futbalové ihrisko na pravej strane Hrona. Je tu príjemná atmosféra a určite tu spoznáte mnoho vodákov a dobrých ľudí. Nakúpiť môžete v miestnej Jednote alebo krčme. Hron sa ďalej klukatí pomedzi Štiavnické Vrchy. Miestami sa budete musieť rozhodovať ktorým jazykom sa vybrať, aby ste neuviazli na plytčine, ale to len pri veľmi nízkej hladine vody. Vyskytuje sa tu mnoho perejí a situácií. Najbližšie oficiálne táborisko od Hronskej Dúbravy je lodenica v Hliníku nad Hronom. V tomto úseku sa budete plaviť krásnou prírodou. Taktiež je tu mnoho perejí a situácií. Nachádzajú sa tu sprchy, prístrešok na opekanie a kryté posedenie. Taktiež je tu výborná pizzéria a pohostinstvo. Ďalšie oficiálne táborisko sa nachádza pod hradom v Revišti. Určite si nenechajte ujsť výlet na túto krásnu zrúcaninu, ktorá vám ponúkne krásny výhľad na okolitú krajinu. V Žarnovici je Hron pre výstavbu diaľnice mierne regulovaný.

Tretí úsek - Kozárovce – delta Dunaja:

Ďalej má Hron charakter kľudnejšej rieky, aj keď ešte stále preverí vaše schopnosti. Hron tečie krásnou romantickou prírodou. Je tu množstvo zátiší, ramien a miest na kúpanie. Nudné miesto je pri VD Veľké Kozmálovce, kde je poriadny olej. Ale aj napriek tomu tento úsek stojí za to. Určite si ho nenechajte ujsť.